ROK 2014

Rok 2014 bol pre slovenský Nordic Walking významným obdobím. Vďaka vám, naši milí walkeri. Veľa výziev, prekvapení, projektov, lekcií a mnoho splnených cieľov. Nordic Walking, to je komunita rovnako zmýšľajúcich pozitívnych ľudí. Veď kto by nebol happy po parádnom outdorovom nášlape?! V roku 2014 našimi palicami prešlo vyše 450 happy walkerov, z toho minimálne 80 detí, čo nás neuveriteľne posúva.

Nesmierne nás tešíte najmä vy, jednotlivci. Nie je nad pocit, keď nám na lekciu príde pán s francúzskou barlou a odchádza s NW paličkami. Alebo príde medzi nás mníška, či rodina s dieťatkom na vozíčku, ktoré sa pomocou NW paličiek postaví. Ľudia po ťažkej operácii a chemoterapii, ktorí zrazu s paličkami prejdú veľa metrov sami, bez pomoci druhých. Tiež bežkyňa, ktorá má vysunutú platničku a potrebuje sa dať dokopy, alebo chlapec po kóme, ktorému paličky pomáhajú nie len ku koordinácii, ale má s nimi aj veľkú zábavu. Pred pár dňami nám zatelefonovala naša inštruktorka Zuzka, ktorá mala ťažkú autonehodu, učí sa všetko od začiatku a keď sa naučila artikulovať, tak pánovi primárovi povedala: Nordic Walking ma dá dokopy! Takýchto príbehov je mnoho a najlepšie na nich je, že NW vám/nám pomáha nie len fyzicky ale aj duševne. Sme radi, že sezóna NW 2014 nekončí a ideme plynulo do ďalšieho roka. Čakajú nás mnohé výzvy a ciele. S vami ich určite dosiahneme! Patrí vám srdečné ĎAKUJEME! Kráčajme za zdravím.

Nech sa páči, trošku obhliadnutia sa za rokom 2014:

Na prelome rokov 2013/14 sme rozbehli Winter Nordic Walking so snežnicami, do ktorého sa zapojili celé rodiny.

Na jar sme sa ako vzdelávacia inštitúcia zúčastnili Slovensko – Poľského projektu “Akadémia pohybovej rekreácie pohraničia – športom a rekreáciou ku spolupráci a integrácii”, ktorý prebiehal medzi univerzitami v Prešove a Krosne. Mladí “telocvikári” sa šesť víkendov s nami zdokonalovali v Nordic Walkingu a jeho metodike vyučovania. Jeden víkend sme strávili aj priamo v Krosne, kde sme poľských kolegov zaučili do techniky NW. Poliaci boli z nás nadšení, že sa za jeden víkend s nami naučili viac, ako za niekoľko predchádzajúcich.

V marci sme o zdravotných benefitoch NW prednášali na kongrese “Rekreačný šport, zdravie a kvalita života” Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach. Zožali sme veľký úspech, čo nás samozrejme teší. S organizátormi rokujeme o ďaľšej spolupráci.

Pred letom sa nám podarilo spustiť maličkú kampaň v médiách. Bolo napísaných viacero článkov a vystúpili sme v TV Joj, Markíza, STV, Ta3, TV Bratislava.

V júni sme zorganizovali už druhé Majstrovstvá SR v NW vo Vysokých Tatrách. Na základe úspešnej organizácie nás prizvali naši českí kolegovia na pomoc pri organizovaní prvých majstrovstiev u nich. Majstrovstvá Českej republiky sa konali v septembri.

V lete sme sa zúčastnili projektu propagácie cestovného ruchu SR v ČR. “Denník cestovateľov” sa zastavil aj u nás na Štrbskom Plese a odwalkingoval si to.

V roku 2014 sme počas viacerých inštruktorských kurzov vyškolili ďalších našich inštruktorov. Už je nás 38! Zoznam.

Kurzy sme absolvovali vo viacerých regiónoch SR a neboli len Inštruktorské. Mnohí z vás s nami absolvovali minikurzy, základné – jednodňové, či hodinové lekcie.

V septembri sme sa zúčastnili aj významného celosvetového podujatia “MOVEWEEK”, kde sme rozchodili Liptovský Mikuláš.

V októbri naša zástupkyňa predstavila NW na XXXV Výročnom kongrese všeobecného lekárstva v Smokovci. Sme štastní, že aj lekári sa zaujímajú o NW.

Vedenie SNWA sa v októbri zúčastnilo medzinárodnej výpravy “Výstup na horu Toubkal” v Maroku (4200 nm). S britskými Nordic Walkermi sme si vymenili dôležité informácie k technike, marketingu a benefitom NW.

Hrdí sme aj na našu prácu s deťmi. Spolupracujeme na ozdravno – klimatických pobytoch pre deti, lekciách, táboroch aj workshopoch. Sme radi, že sa deti o NW zaujímajú.

Trošku sme rozchodili aj kúpele. Smokovecké aj T.Polianka už ponúkajú pravidelné lekcie NW. Rokujeme aj s viacerými inými.

Jednou z významných udalostí roka 2014 bolo získanie akreditácie z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Stali sme sa jediným akreditovaným školiacim strediskom inštruktorov NW na Slovensku.

Spolupracovali sme s mnohými významnými organizáciami:

  1. Slovenský Olympijský výbor a ich medzinárodný tábor olympionizmu, kde si NW vyskúšali deti z Čiech, Poľska, Ukrajiny, Maďarska a Slovenska. NW si vyskúšali aj naši olympionici, Adam Žampa, Pavol Hurajt, Jana Gantnerová, a ďalší. Okrem tábora olympionizmu sme s SOV walkovali aj s ich seniormi na podujatí “Kráčajme za zdravím”.
  2. AVON a ich pochod. Po prvý krát v histórii AVON pochodu, sa naša asociácia aktívne zúčastnila pochodu proti rakovine prsníka. Sme radi, že aj hlavné predstaviteľky si do rúk vzali palice a kráčali s nimi. Jedným zo zdravotných benefitov NW je aj prevencia vzniku lymfedému, čo je častá kontraindikácia po operácii.
  3. Tatry Mountain Resort a ich celoletný tatranský projekt pre všetkých, Fit and Happy. Každý letný piatok, ste nás mohli stretnúť na Skalnatom Plese, kde sme učili správnu techniku chôdze turistov.
  4. Herial Ladies Club a ich stretnutia. Na podujatí tohto klubu sme v Black Stork Veľká Lomnica “paličkovali” s dámami, ktoré s NW pokračujú dodnes.
  5. Klub pacientov po transplantácii krvotvorných buniek a ich každoročný liečebný pobyt. Nordic Walking napomáha osobám po leukémii dostať sa rýchlejšie a hlavne komfortnejšie do bežného života. Teší nás naša nadštandardná spolupráca.
  6. Univerzita Komenského a ich Univerzita tretieho veku. Po prvý krát sme sa zúčastnili workshopu pre poslucháčov/ky Univerzity tretieho veku v Modre Harmónii. A všetci kráčali aj cvičili parádne.
  7. Židovská Obec Slovenská a ich Makabi hry. Tento rok sme sa po prvý krát zúčastnili aj s NW medzinárodných hier.
  8. Black Stork Veľká Lomnica a ich golfový rezort, vedenie ktorého, je zapálené pre NW. S Black Stork spolupracujeme na rôznych podujatiach, akými sú dni otvorených dverí, medzinárodný deň detí a iné. Na záver tohto roka sa nám podarilo spoluorganizovať krásny NW zimný pretek, prvý v histórii NW na Slovensku.
  9. Viaceré podniky a firmy a ich teambuildingy. NW je fun!

ĎAKUJEME za nádherný NW rok 2014, ktorým ste ho nádherný spravili vy, jednotlivci.

Tešíme sa na vás a naše lekcie, kurzy, prednášky, workshopy, semináre a súťaže v roku 2015!

2014