História Nordic Walking na Slovensku

Na prelome 20. a 21. storočia sa Nordic Walking dostáva aj na Slovensko v podobe praktizujúcich jednotlivcov a vznikajú prvé skupiny zaoberajúce sa Nordic Walking. Slovenským reprezentantom v Nordic Walking je úradujúci majster Slovenska Andrej Végh, ktorého najlepšie umiestnenie je 6.miesto na Majstrovstvách Európy z roku 2013 a 5. miesto na Majstrovstvách Sveta z roku 2014.

V marci 2013 je založená Slovenská asociácia Nordic Walking (SNWA) a v máji 2013 vzniká Prvé Nordic Walking centrum. Prezidentkou Slovenskej asociácie a zakladateľkou Prvého NW centra je aktívna “nordic walkerka” Lucia Okoličányová. V júni 2013 Slovenská asociácia Nordic Walking organizuje 1. Majstrovstá Slovenska v NW a krátko na to, začínajú predstavitelia asociácie (prezidentka Lucia Okoličányová a viceprezident Adrian Kašper) spolupracovať so Slovenským olympijským výborom a prednášať na odborných kongresoch a seminároch.

Postupne školia ďaľších inštruktorov a na Slovensku vznikajú nové kluby zastrešené SNWA. V októbri 2013 prezidentka a viceprezident Slovenskej asociácie Nordic Walking reprezentujú Slovensko po prvý krát v histórii na celosvetovom INWA NW kongrese v Poľskom Gdaňsku. Úspešne ukončia kurz a získavajú tam, ako jediní dvaja Slováci medzinárodné najvyššie vzdelanie v NW, národný tréner. V júni 2014 sú organizované 2. Majstrovstvá Slovenska v NW vo Vysokých Tatrách, otvorené aj pre zahraničných súťažiacich.

V júli 2014 získava Slovenská asociácia Nordic Walking akreditáciu od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, ako jediné školiace stredisko NW v SR.

Viac info na našom novom webe www.snwa.sk

No comments yet.

Pridaj komentár